Product Details:
| Height | 4 M |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Outdoor |
| Shape | Decorative |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Height | 6 M |
| Usage/Application | Lighting |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Aluminum Casting or cast iron Base as per requirement |
| Shape | Round |
| Input Voltage | 220V,240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Lamp Type | Led or Bulb |
Additional Information:
Product Details:
| Pole Type | Dual-Arm |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Street |
| Number Of Light | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
| IP Rating | IP 66 |
| Lighting Color | Warm White |
Product Details:
| Pole Type | Single-Arm |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Street |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 50W |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP 66 |
| Voltage | 220 V |
Product Details:
| Pole Type | Dual-Arm |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Street |
| Number Of Light | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
| Lighting Color | Cool White |
Product Details:
| Pole Type | Single-Arm |
| Material | Aluminium |
| Number Of Light | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
| Lighting Color | Cool White |
| Dimensions | 25 Feet |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Street |
Product Details:
| Pole Type | Single-Arm |
| Material | Galvanized Iron |
| Number Of Light | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
| IP Rating | IP 66 |
| Dimensions | 15 Feet(Height) |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Highway |
Product Details:
| Body Material | Mild Steel |
| Bulb Power | 50 W |
| Usage/Application | Street Light |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
We as a team are dealing in Street Light Pipes. These are offered to our clients at the best prices. To get them at the best prices, contact us.
Product Details:
| Usage/Application | Lighting |
| Country of Origin | Made in India |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Warm White, Natural White, Cold White |
| Input Voltage | 240V, 220 V |
Product Details:
| Usage/Application | Heritage lamp pole |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | GreenLite India |
| Wattage | As per customer requirement |
| Body Material | Iron |
| Shape | Round |
| IP Rating | Led |
| Lighting Color | Warm White, Natural White, Cold White |
Product Details:
| Usage/Application | Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | with b 22 holder |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | LED |
| Input Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
We "Siddharth industries" are As A Proprietor Firm Manufacturer in
1. Pole Light
2. Garden Pole Light
3. Black Outdoor Light
4. Parth Light etc.
Product Details:
| Usage/Application | Lighting |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Aluminium |
| Shape | Round |
| Lighting Color | Warm White, Cold White, Natural White |
| Lighting Type | Led, Bulb |
| Input Voltage | 220V, 240V |
Product Details:
| Usage/Application | Lighting |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Aluminium |
| Shape | Round |
| Lighting Color | Cold White, Warm White, Natural White |
| Lighting Type | Led, Bulb |
Product Details:
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 50W |
| IP Rating | IP 65 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 240 V |
Product Details:
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Lighting |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Body Material | Aluminium |
| Size/Dimension | 8 Feet(Height) |
Additional Information:
Product Details:
| Usage/Application | Street |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimension | 12 Feet(Height) |
| Voltage | 240V |
| Lighting Color | Cool White |
| Material | Aluminium |
Product Details:
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 70W |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240 V |
We "Siddharth industries" are As A Proprietor Firm Manufacturer in
1. Pole Light
2. Garden Pole Light
3. Black Outdoor Light
4. Parth Light etc.
Product Details:
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Aluminium |
| Power | 60 W |
| Lighting Color | Cool White |
Product Details:
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 50W |
| Material | Aluminium |
| IP Rating | IP 55 |
Product Details:
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Lighting |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Aluminium |
| Lighting Color | Natural White, Cold White, Warm White |
| Lighting Type | Bulb, Led |
| Input Voltage | 240V,220V |
Product Details:
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 55W(Bulb) |
| IP Rating | IP 65 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240 V |
Product Details:
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Aluminium |
| Power | 100W |
| Lighting Color | Warm White |
| Dimensions | 8 Feet(Height) |
Product Details:
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 50W |
| Body Material | Body Material |
| IP Rating | IP 65 |
| Lighting Color | Natural White |
Product Details:
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Number Of Light | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
| Lighting Color | Cool White |
| Shape | Decorative |
| Features | Decorative purpose outdoor Light |
Product Details:
| Height | 4 m |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Material | Galvanized Iron |
| Shape | Decorative |
| Usage/Application | Highway |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Height | 6 M |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Street |
| Shape | Decorative |
A street light, light pole, lamp pole, lamppost, street lamp, light standard, or lamp standard is a raised source of light on the edge of a road or path. Similar lights may be found on a railway platform.
Product Details:
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Aluminium |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 220 V |
Product Details:
| Height | 6 M |
| Pole Type | Applicable for both single & double |
| Usage/Application | Outdoor |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Power | 50W |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Natural White |
| Lighting Type | Led |
| Input Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Power | 100W |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | Led |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 55Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Power | 50W |
| IP Rating | IP 66 |
| Lighting Color | Cold White |
| Input Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Power | 50W |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | Led |
| Input Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Power | 50W |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Led |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Power | 50W |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Led |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Power | 100W |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 35 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Power | 100W |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 30 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Power | 50W |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 55 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Power | 100W |
| Usage/Application | Street Pole Light |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Power | 100W |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Power | 50W |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |