Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Height | 12 Feet |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Surface Finish | Pu paint arm is provided as per requirement it may be single,double ,triple and 4 also |
| Country of Origin | Made in India |
12 feet hanging decorative pole with hanging light
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Aluminium |
| IP Rating | IP 55 |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Power | 50W |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
We "Siddharth Industries" are Manufacturer in
1. Pole Light
2. Square Pole Light
3. Outdoor Light
4. Parth Light etc.
5. Street light pole
6. Decorative pole
7. Garden pole
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 55 |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Power | 120W |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
We "Siddharth industries" are As A Proprietor Firm Manufacturer in
1. Pole Light
2. Garden Pole Light
3. Black Outdoor Light
4. Parth Light etc.
Product Details:
| Height | 3 M |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 50W |
| Material | Aluminium |
| IP Rating | IP 65 |
We "Siddharth industries" are As A Proprietor Firm Manufacturer in
1. Pole Light
2. Garden Pole Light
3. Black Outdoor Light
4. Parth Light etc.
Product Details:
| Pole Type | Single-Arm |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Tubular |
| Features | Single arm Street Light Pole |
| IP Rating | IP 65 |
| Usage/Application | Outdoor |
Product Details:
| Pole Type | Single-Arm |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Light | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimensions | 15 Feet(Height) |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Street |
Product Details:
| Pole Type | Single-Arm |
| Material | Galvanized Iron |
| Number Of Light | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
| Lighting Color | Warm White or Cool White |
| Usage/Application | Street |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Height | 4 M |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Surface Finish | With PU Paint |
| Country of Origin | Made in India |
Decorative pole with aluminium casting base and hanging arm with 50watt led light , aluminium casting ornamental part
Product Details:
| Usage/Application | Lighting |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Aluminium |
| Shape | Round |
| Lighting Color | Cold White, Warm White |
| Lighting Type | Led, Bulb |
| Input Voltage | 220 V, 240V |
Product Details:
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 50W |
| Body Material | Aluminium |
| IP Rating | IP 65 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 240 V |
Product Details:
| Usage/Application | Street |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Aluminium |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP 55 |
| Dimensions | 7.5 Feet(Height) |
| Voltage | 220 V |
Product Details:
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Aluminium |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | Bulb or 50watt led light as per requirement |
| Input Voltage | 240 V |
We "Siddharth Industries" are As A Proprietor Firm Manufacturer in
1. Pole Light
2. Garden Pole Light
3. Black Outdoor Light
4. Parth Light etc.
Product Details:
| Usage/Application | Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Aluminium |
| IP Rating | IP 65 |
| Lighting Color | Warm White |
| Input Voltage | 240 V |
We "Siddharth Industries"are As A Proprietor Firm Manufacturer in
1. Pole Light
2. Garden Pole Light
3. Outdoor Light
4. Parth Light
5. Cast Iron pole
6. Aluminium casting pole
7. Bollard light
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Ms Pipe |
| Shape | Square |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Type | LED |
We "Siddharth industries" are As A Proprietor Firm Manufacturer in
1. Pole Light
2. Garden Pole Light
3. Black Outdoor Light
4. Parth Light etc.
Additional Information:
Product Details:
| Usage/Application | Street Pole Street |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Aluminium |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 240V |
Product Details:
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Aluminium |
| Power | 100W |
| Shape | Round |
| Dimensions | 8 Feet |
Product Details:
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Cast Aluminum |
| Power | 50 W |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
Product Details:
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Number Of Light | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Aluminium |
| Power | 45 W |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | LED |
Product Details:
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Aluminium |
| Power | 50 W |
| Lighting Color | Natural White |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | Street Light |
| Input Voltage | 220 V |
| IP Rating | IP55 |
| Lighting Color | Natural White |
| Frequency | 35 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Usage/Application | Street |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | 8 Feet(Height) |
| Weight | 12 Kg |
| Pole Color | Black |
Product Details:
| Usage/Application | Street |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Lighting Color | White |
| Shape | Decorative |
Product Details:
| Usage/Application | Street |
| Country of Origin | Made in India |
| IP Rating | IP55 |
| Dimensions | 12Feet(Height) |
| Voltage | 220V |
We "Siddharth industries" are As A Proprietor Firm Manufacturer in
1. Pole Light
2. Garden Pole Light
3. Black Outdoor Light
4. Parth Light etc.
Product Details:
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Highway |
| Surface Finish | With Pu paint |
| Number Of Light | 2nos. |
| Plate Thickness Mm | Aluminium casting heavy base |
| Country of Origin | Made in India |
9mtr Highway Decorative pole
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Power | 50W(LED) |
| Usage/Application | Street Pole Light |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Led |
| Input Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Iron |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Base Type | Aluminium casting Base or Cast Iron |
| Brightness | Golden |
| Color Code | Antique Golden |
| Lamp Type | B22 Lamp Holder |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Power | 40W(LED) |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | Led |
| Input Voltage | 220 V |
| Frequency | 40 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Power | 55W |
| IP Rating | IP 65 |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | Led |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 45 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Power | 70W |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Led |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Power | 50W |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 65 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Led |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Power | 120W |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Natural White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Power | 65W |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Shape | Square |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | Led |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Power | 50W |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| IP Rating | IP 65 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Led |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Aluminium |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 65 |
| Power | 50W |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Lighting Color | Natural White, Cold White, Warm White |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
We "Siddharth Industries" are As A Proprietor Firm Manufacturer in
1. Pole Light
2. Garden Pole Light
3. Outdoor Light
4.decorative pole
5. Cast iron pole
6. Bollard light
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Power | 110W |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Iron |
| Usage/Application | Lighting |
| Shape | Round |
| Lighting Color | Warm White, Natural White, Cold White |
| Lighting Type | Bulb, Led |
| Input Voltage | 240V, 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Brand | GreenLite India |
| Power | As per requirement |
| Usage/Application | Lighting |
| Shape | Round |
| Lighting Color | Cold White, Warm White |
| Lighting Type | lamp |
| Input Voltage | 240V, 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Power | 40W |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | Led |
| Input Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Power | 100W |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Natural White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Power | 110W |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 65 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |